Turisté v Česku v prvních třech čtvrtletích 2023 a prognóza na Silvestra

Turisté v Česku v prvních třech čtvrtletích 2023 a prognóza na Silvestra

DomůAktualityTuristé v Česku v prvních třech čtvrtletích 2023 a prognóza na Silvestra
S koncem roku přinášíme ohlédnutí ze letošní jarní, letní a podzimní turistickou sezónou a prognózu týkající se vánočních svátků a Silvestra. S přáním naděje, zdraví a všeho dobrého nejen v roce 2024.

Turisté v Česku Q1-Q3 2023

  • Hotely, apartmány a pensiony (tj. hromadná ubytovací zařízení = HUZ) v Česku letos v prvních třech čtvrtletích navštívilo o téměř 2,3 miliony hostů více než v roce 2022. Celkem do nich přijelo cca 17,4 milionů turistů, rok před tím to bylo cca 15,1 milionů.
  • Z celkového počtu turistů bylo téměř 10,2 milionů domácích hostů a 7,2 milionů návštěvníků ze zahraničí. Zatímco cestujících rezidentů meziročně přibyla 4 %, počet zahraničních turistů vzrostl výrazněji, a to o 35 %. I přesto domácí cestovatelé tvořili více než polovinu příjezdů do hromadných ubytovacích zařízení v Česku.
  • Nejvíc turistů letos od 1. ledna do 30. září 2023 přijelo do Prahy, a to 5,4 milionů.
  • Více než milion hostů navštívilo také Jihomoravský, Jihočeský, Královéhradecký, Středočeský a Karlovarský kraj.
  • Z blízkých zdrojových trhů Česko nejvíc navštěvovali Němci, Slováci a Poláci, ze vzdálených Američané, Korejci a Izraelci.  
Podrobnosti najdete v grafice na tomto místě.

Prognóza na Silvestra a vánoční svátky

Podle analýzy společnosti Data Rhymes založené na datech z Booking.com stažených letos 1. prosince:
  • Obsazenost HUZ v celém Česku během Vánoc se předpokládala 97 %, v Praze cca 83 %, loni se v celém Česku ve stejné době jednalo o 78,5 %.
  • Obsazenost HUZ v celém Česku na Silvestra se odhaduje na 73 %, v Praze na 65 %, loni se v celém Česku ve stejné době jednalo o 66,5 %.
  • Průměrná cena za ubytování v celém Česku na Silvestra se předpokládá od 2 574 do 3 082 Kč a za dvoulůžkový pokoj, v Praze od 3 418 do 8 047 Kč. Loni od 25. prosince do 1. ledna se průměrná cena za dvoulůžkový pokoj v celém Česku během víkendů pohybovala od 2 985 do 3 682 Kč.
  • Platilo a vypadá to tak i letos, že nejvyšší průměrná cena byla během vánočních svátků (kolem 25. prosince), po tomto datu zpravidla klesala, stejně jako obsazenost HUZ.
Další informace jsou na https://tourdata.cz/temata/data/analyzy/obsazenost-analyzy/.