Západočeský lázeňský trojúhelník a Jizerskohorské bučiny na seznamu UNESCO

Západočeský lázeňský trojúhelník a Jizerskohorské bučiny na seznamu UNESCO

DomůAktualityZápadočeský lázeňský trojúhelník a Jizerskohorské bučiny na seznamu UNESCO
Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně patří mezi jedenáct výjimečných lázeňských měst ze sedmi zemí, které v rámci mezinárodní sériové nominace „Slavné lázně Evropy“ (Great Spas of Europe) získalo zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zároveň se na seznam jako první přírodní lokalita v ČR dostaly i Jizerskohorské bučiny.

Lázeňský trojuhelník 

Nominaci připravily společně Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Itálie, Velká Británie a Severní Irsko a Česká republika, která celý projekt řídila a koordinovala. Tento nový nadnárodní sériový statek Světového dědictví se skládá z nejvýznamnějších lázeňských měst v Evropě: Baden bei Wien v Rakousku, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Montecatini Terme v Itálii, Bath ve Velké Británii a Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně v České republice.

Tyto Slavné lázně Evropy, všechny založené kolem přírodních minerálních pramenů, poskytují společně výjimečné svědectví o fenoménu evropského lázeňství a dosáhly svého rozkvětu od konce 18. století do první poloviny 20. století. Definujícím rysem tohoto fenoménu je kombinace vnitřních a vnějších lázeňských a terapeutických zařízení s širokým spektrem volnočasových aktivit, které se odrážejí v konkrétní podobě lázeňských míst a s nimi související architekturou. Soubory lázeňských budov, včetně lázeňských domů, stáčíren minerálních vod, pitných pavilonů a kolonád, doplněných shromažďovacími sály, kasiny, divadly a dalšími kulturními zařízeními, to vše integrované do pečlivě udržované terapeutické krajiny s minerálními prameny, parky, zahradami, promenádami a sportovišti. Okolní krajina lázeňských míst je využívána pro fyzické aktivity jako součást zdravotní terapie, relaxace a zábavy. Slavná lázeňská města byla jedinými místy v Evropě, kulturně konkurující velkým metropolím, a jako taková se stala zdrojem intelektuální, umělecké, sociální a politické inspirace, čímž přispěla k demokratizaci evropské společnosti.
Zápis na Seznam světového dědictví přinese Slavným lázním Evropy nejen osvědčení o jejich výjimečných hodnotách, ale také lepší ochranu a posílenou spolupráci v oblasti památkové péče, balneologie a zdraví, cestovního ruchu a propagace. Tato odpovědnost je významným závazkem nejen pro všechny zúčastněné smluvní strany států, ale i obecních orgánů, které uznávají význam udržitelné ochrany a prezentace nominovaného sériového statku světového dědictví a jeho zachování pro budoucí generace.
 
Zdroj
https://www.karlovyvary.cz/cs/slavne-lazne-evropy-zapsany-v-unesco
https://www.marianskelazne.cz/unesco/

Přečtěte si více na Kudyznudy.cz


Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny se rozprostírá na severním úbočí Jizerských hor a zabírá plochu přibližně 27 kilometrů čtverečních. O její jedinečnosti svědčí zařazení na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Bučiny se tak staly první přírodní lokalitou v České republice, která se na seznam dostala. „Zařazení mezi památky UNESCO je naprosto jedinečné ocenění, které se nám mohlo dostat. Bučiny nyní stojí na seznamu vedle řady dalších výjimečných přírodních lokalit a útvarů, jako jsou Národní park Grand Canyon v Arizoně, Národní park Plitvická jezera v Chorvatsku, nebo Velký bariérový útes v Austrálii. To s sebou přináší sice řadu příležitostí, ale především je třeba dbát na zodpovědné chování vůči přírodě,” upozorňuje Denisa Merenusová, ředitelka Turistického regionu Jizerky.
Jizerskohorské bučiny jsou jedinečné svou zachovalostí, a proto veškeré aktivity budou plánovány s maximálním ohledem na ochranu přírodního dědictví a zamezení masového turismu v horách. Region dlouhodobě apeluje na dodržování zásad chování v přírodě.
Na podzim letošního roku připravuje Turistický region Jizerky kampaň spojenou s představením Jizerskohorských bučin. Název rezervace sice napovídá, že se jedná o území, pro které jsou typické buky, ale nejsou to jen tyto dřeviny, které utvářejí charakter území. Součástí Jizerskohorských bučin jsou skalnaté výběžky nejrůznějších tvarů, jedinečné skalní vyhlídky a úchvatné vodopády na říčkách. Díky svému svažitému terénu jsou s výjimkou Viničné cesty přístupné jen pěšky. Kouzlo bučin spočívá v jejich klidu, rovnováze, přírodní moudrosti a kráse v každém ročním období. Podzimní pozvánku do Jizerskohorských bučin bude region prezentovat na sociálních sítích Facebook a Instagram VisitJizerky a na webových stránkách www.jizerky.cz.
 
Zdroj: oficiální tisková zpráva

Přečtěte si více na Kudyznudy.cz