Křišťálové údolí

Křišťálové údolí

Skleněné kameny z Českého ráje, křišťálové lustry mířící do celého světa, šperkaři a skláři – to je Křišťálové údolí.

Křišťálové údolí propojuje sklářské, bižuterní a šperkařské umění.



Výroba skla a šperků se s krajem propojuje již po celá staletí, a ještě živá tradice samotné výroby se moc neliší od té před sto lety. Křišťálové údolí propojuje sklářské, bižuterní a šperkařské umění. Do unikátního projektu je zapojeno více než 40 firem, muzeí i škol. Návštěvníci tak mají možnost nahlédnout do světa sklářských dílen například v hutích v Lindavě nebo Harrachově a seznámit se s tradiční výrobou lustrů, vánočních ozdob, skleniček a šperků. Čekají na ně živé dílny, sklářské hutě a fascinující příběhy sahající hluboko do historie zdejšího kraje.
Různorodost sklářské a šperkařské výroby se dnes zrcadlí ve stovkách skláren. Konkrétně na Jablonecku mohou navštívit mačkány perel nebo se zamilovat do krajské pověstné bižuterie. V Novém Boru mohou být svědky, jak se denně vyrábějí desetitisíce kusů užitného skla a hned nedaleko vznikají gigantické světelné objekty a lustry pro nejslavnější a nejhonosnější hotely, paláce, a dokonce i lodě. Jemné a křehké vánoční ozdoby se rodí v Poniklé na krkonošských svazích, šperkařské a kamnářské dílny se zase ukrývají v Českém ráji. Železný Brod oproti tomu proslavily skleněné figurky. Většina zdejších výrobků poté míří do celého světa, umění našich mistrů však můžete obdivovat pouze zde.

https://crystalvalley.cz/


Pačinek Glass

Sklářské umění je již od nepaměti součástí historie Regionu Liberec, a právě v Kunraticích u Cvikova v dílně Jiřího Pačinka historie skla pokračuje a vy se můžete sami přijet přesvědčit, jak sklo mistrům sklářům tančí pod rukama.
Jiří Pačinek patří k opravdu významným uměleckým sklářům a to, jak na evropské, tak světové úrovni. Dlouholeté zkušenosti a možnost spolupráce s největšími umělci, architekty a designéry své doby ho inspirovala k založení své vlastní umělecké značky Pačinek Glass, která je v současné době významným aktérem na světové sklářské scéně. 
Samotná sklárna byla slavnostně otevřena v roce 2015 a od té doby láká k návštěvě sklářské výtvarníky z celého světa i milovníky sklářského řemesla, aby mohly nakouknout pod ruce mistrů sklářů a o kousek blíž se přiblížit k tradičnímu sklářskému umění. Při prohlídce sklářského areálu Vás čeká návštěva huti, kde můžete pozorovat při práci samotného mistra Pačinka, brusírny a prodejní vzorkovny. Jedno z největších lákadel je však magická Skleněná zahrada, kde si za každého počasí a v jakoukoliv denní či noční dobu můžete dopřát uklidňující procházku mezi skleněnými rostlinami. Zavítat můžete až do skleněného květinářství – Zahrady Pačinek, kde si můžete vybrat květinu pro svoji vlastní zahradu či si jednu objednat přímo dle vlastních přání. Příjemné posezení pak na Vás čeká v nově vybudovaném Sklářském dvorku, odkud si užijete krásný pohled na zahradu i sklářskou huť. Zde si pod zastřešenou terasou můžete zpříjemnit den u jednoduchého občerstvení U Pece a ohniště pro opečení sklářského buřtu. Najdete zde i malou venkovní pícku a u ní skláře, který Vás rád nechá vyzkoušet, jaké to je se na chvíli stát sklářem. Vrcholem výletu je pak jednoznačně prohlídka Křišťálového chrámu s unikátní galerií a stálou expozicí sklářského umění.

http://www.pacinekglass.com/


Lasvit AJETO

Nápad založit v Lindavě u Nového Boru sklárnu vzešel ze setkání architekta a výtvarníka Bořka Šípka se sklářem Petrem Novotným. Sklárnu budovali na počátku 90.let 20.století a slavnostně ji otevřeli v rámci Mezinárodního sklářského symposia (IGS). Na tuto akci se každé tři roky sjíždí světoznámí designéři, architekti i skláři, aby tvořili po boku sklářských mistrů a vnesli do řemesla nový pohled. 
Samotná sklárna již od svého založení vytvářela umělecké předměty ve stylu italských sklářů z ostrova Murano. Umělecké předměty ze sklárny LASVIT Ajeto mají ve svých sbírkách osobnosti, jakými jsou například bývalý americký prezident Bill Clinton nebo zpěvák Mick Jagger, obdivovatelem Šípkovy tvorby byl také Václav Havel. Ve sklárně vzniká trofej Tour de France i cena Thálie, zároveň ale také komponenty pro velké světelné instalace a některá designová svítidla či nápojové a dekorativní sklo. Sklářští mistři zde umějí vytvořit pestrobarevné sklenice nazvané Candy, mísy Frozen inspirované ledem či vázy Crystal Rock připomínající kámen.
Sklárna je přístupná veřejnosti, a tak se každý návštěvník může z ochozů dívat, jak je práce se sklem náročná. Využijte jedinečné příležitosti a prohlídněte si sklárnu se sklářskou hutí v Lindavě zblízka na vlastní oči. Naskytne se vám unikátní příležitost pozorovat, jak se žhavá tekutá skleněná hmota v rukou sklářských mistrů mění v křehkou krásu. Kdo neodolá, může si dokonce práci sklářů vyzkoušet a pomocí sklářské píšťaly si vytvoří svůj první exkluzivní skleněný výrobek, vlastní půllitr či vázičku. 
Své zážitky můžete "vstřebat" u příjemného občerstvení a domácí kuchyně ve stylové Sklářské Krčmě Ajeto nacházející se přímo v areálu sklárny. Jako vzpomínku na nevšední zážitky si zde určitě vyberete i skleněný suvenýr.

http://www.ajetoglass.com/


Sídlo společnosti Lasvit – Skleněný a Černý dům

Před dvěma sty lety sídlili v roubenkách na Palackého náměstí v Novém Boru mistři sklářského řemesla. Česká sklářská a designérská společnost Lasvit historické domy renovovala a přesunula sem v roce 2019 svoje sídlo. Součástí komplexu jsou i dvě moderní novostavby - Černý dům a Skleněný dům, které jsou metaforou tmy a světla. Dům ze skla viditelný z dálky z ulice je pokrytý taškami, které jsou inspirované tradičním břidlicovým obkladem. Lasvit tuto skleněnou fasádu vyvinul tak, aby odkazovala na regionální tradice, ale zároveň razila moderní trendy. Podle zakladatele společnosti Leona Jakimiče má skleněný dům být unikátní lampou ve městě a měl by být znakem obnovy a nového sebevědomí sklářství v regionu.
Součástí komplexu jsou i dvě roubenky, které sloužily sklářům už na konci 18.století. Na počátku 19. století fungovala v jednom z domů sklářská manufaktura a v poválečném období sklářská škola a brusírna. Lasvit obě památkově chráněné stavby rekonstruoval a v roce 2019 se sem přestěhovalo hned několik oddělení společnosti včetně nejužšího vedení.

https://www.lasvit.com/


Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie, které je jediné svého druhu v České republice a zároveň největší sbírkou bižuterie na světě. Hlavní budova muzea je kulturní památkou a byla vystavěna v roce 1904 v secesním stylu pro exportní firmu Zimmer & Schmidt. Ve stejném roce byla také otevřena první expozice muzea, tehdy ještě uměleckoprůmyslového zaměření. Od roku 2003 je muzeum státní a v současnosti spravuje sbírku čítající na 12 milionů předmětů. Ty nejlepší nabízí ve svých stálých expozicích nebo krátkodobých výstavách. Ve stálé expozici "Nekonečný příběh bižuterie" můžete vedle zmíněné bižuterie současně obdivovat knoflíky, mince, medaile, autorský šperk či historické šperky, spínadla a oděvní doplňky z unikátní sbírky Waldes. Expozice „Čarovná zahrada - České sklo sedmi století" zaznamenává příběh cesty skla od anonymní číše po autorská umělecká díla. Broušený skleněný krystal zvenku, tajemná komnata vánočních ozdob uvnitř. Tak vypadá přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které tím rozšířilo prostor pro své rozsáhlé sbírky.

https://www.msb-jablonec.cz/



Kde: Region Liberec
Rezervace: požadována

Více informací:
Region Liberec