Pravidla pro vstup či návrat do České republiky od 26. července 2021

Pravidla pro vstup či návrat do České republiky od 26. července 2021

DomůAktualityPravidla pro vstup či návrat do České republiky od 26. července 2021
Od 26. 7. 2021 Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy. V posledním červencovém týdnu se zpřísní zařazení některých zemí, kde se rychleji šíří mutace delta. Kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy (červená barva) se rozšířila o Irsko, Monako a Řecko. Estonsko se zařadilo mezi oranžové země se středním rizikem nákazy. Do tmavě červené kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy se nové zařadilo Nizozemsko a Španělsko včetně Baleárských ostrovů. Kanárské ostrovy zůstávají v červené barvě.
Od 26. 7. 2021 Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy. Takzvaný semafor upravuje kategorie zemí, na které se při návratu do ČR vážou příslušná protiepidemická opatření. 

Sdělení Ministerstva zdravotnictví, kterým se vydává seznam zemí nebo jejich částí s nízkým, středním a vysokým rizikem nákazy onemocnění covid-19 s účinností od 26. 7. 2021 zde.

Od 9. 7. 2021 platí nově povinnost pro osoby přijíždějící ze všech zemí (vč. zelené kategorie) předložit vyplněný příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní či RT-PCR test.
V případě zelených a oranžových zemí je možné test podstoupit nejpozději do 5. dne od návratu z dané země.
V případě ostatních zemí platí stávající opatření, tedy podstoupit test již před vstupem na území ČR a poté dle platných opatření podstoupit RT-PCR test i na území ČR vč. samoizolace.
Výjimky pro testování (nikoliv vyplnění příjezdového formuláře) platí pro osoby s ukončeným očkováním (14 dní od poslední dávky) či osoby, které již nemoc COVID-19 v posledních 180 dnech prodělaly.
 
Aktualizovaný seznam zemí vč. kompletních platných podmínek vstupu z nich naleznete ZDE.
 
Od 9. 7. 2021 dochází ke změně pravidel návratu do ČR pro osoby s ukončeným očkováním a osoby s prodělaným onemocněním COVID-19, bez nutnosti testů, pouze s příjezdovým formulářem, děti do dovršení věku 6 let bez nutnosti testů a příjezdového formuláře, ostatní osoby s povinností testů. Výše uvedené neplatí pro návraty ze zemí s extrémním rizikem nákazy onemocněním COVID-19.
 
S ohledem na vývoj pandemie ve světě a obavy ze šíření nových mutací koronaviru jsou pravidla pro vstup do České republiky upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. Podobná pravidla přijímají postupně všechny země EU se společným cílem, kterým je předejít další a mnohem agresivnější vlně pandemie.
 
Od 1. července funguje v rámci EU při cestování výhradně Digitální COVID certifikát EU  o očkování, testu nebo prodělaném onemocnění, který zjednoduší lidem cestování po Evropě.
 
Pro české občany slouží aplikace Tečka, kde mohou mít lidé certifikát o očkování, testu či prodělaném onemocnění uložený.
 
Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR stále rozlišuje 5 kategorií zemí a území dle míry rizika nákazy onemocněním COVID-19: země a území s nízkým rizikem (zelené), země a území se středním rizikem (oranžové), země a území s vysokým rizikem (červené), země a území s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené) a země a území s extrémní rizikem nákazy (černá barva).

Aktualizované informace ohledně podmínek vstupu na území České republiky naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva zahraničních věcí.