Pravidla pro vstup či návrat do České republiky od 9. července 2021

Pravidla pro vstup či návrat do České republiky od 9. července 2021

DomůAktualityPravidla pro vstup či návrat do České republiky od 9. července 2021
Od 9. července dochází ke změně pravidel pro příjezdy do České republiky. Nově bude nutné předložit negativní test po příjezdu ze všech zemí a vyplnit příjezdový formulář. V zelené kategorii je od pondělí 5. července nově Belgie, Dánsko, Řecko, Slovinsko, Švédsko a Švýcarsko. Do černé kategorie se nově zařadilo Tunisko.
Od 9. 7. 2021 platí nově povinnost pro osoby přijíždějící ze všech zemí (vč. zelené kategorie) předložit vyplněný příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní či RT-PCR test.
V případě zelených a oranžových zemí je možné test podstoupit nejpozději do 5. dne od návratu z dané země.
V případě ostatních zemí platí stávající opatření, tedy podstoupit test již před vstupem na území ČR a poté dle platných opatření podstoupit RT-PCR test i na území ČR vč. samoizolace.
Výjimky pro testování (nikoliv vyplnění příjezdového formuláře) platí pro osoby s ukončeným očkováním (14 dní od poslední dávky) či osoby, které již nemoc COVID-19 v posledních 180 dnech prodělaly.
 
Aktualizovaný seznam zemí vč. kompletních platných podmínek vstupu z nich naleznete ZDE.
 
Od 9. 7. 2021 dochází ke změně pravidel návratu do ČR pro osoby s ukončeným očkováním a osoby s prodělaným onemocněním COVID-19, bez nutnosti testů, pouze s příjezdovým formulářem, děti do dovršení věku 6 let bez nutnosti testů a příjezdového formuláře, ostatní osoby s povinností testů. Výše uvedené neplatí pro návraty ze zemí s extrémním rizikem nákazy onemocněním COVID-19.
 
S ohledem na vývoj pandemie ve světě a obavy ze šíření nových mutací koronaviru jsou pravidla pro vstup do České republiky upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. Podobná pravidla přijímají postupně všechny země EU se společným cílem, kterým je předejít další a mnohem agresivnější vlně pandemie.
 
Od 1. července funguje v rámci EU při cestování výhradně Digitální COVID certifikát EU  o očkování, testu nebo prodělaném onemocnění, který zjednoduší lidem cestování po Evropě.
 
Pro české občany slouží aplikace Tečka, kde mohou mít lidé certifikát o očkování, testu či prodělaném onemocnění uložený.
 
Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR stále rozlišuje 5 kategorií zemí a území dle míry rizika nákazy onemocněním COVID-19: země a území s nízkým rizikem (zelené), země a území se středním rizikem (oranžové), země a území s vysokým rizikem (červené), země a území s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené) a země a území s extrémní rizikem nákazy (černá barva).

Aktualizované informace ohledně podmínek vstupu na území České republiky naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva zahraničních věcí.