Pravidla pro vstup či návrat do České republiky od 6. září 2021

DomůAktualityPravidla pro vstup či návrat do České republiky od 6. září 2021
Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy, který bude účinný od pondělí 6. září. Do červené kategorie se přesune Kypr, Nizozemsko, Norsko, San Marino a Slovinsko. Oranžová kategorie se rozroste o Rumunsko a Azorské ostrovy. Naopak Irsko se přesune do tmavě červené kategorie. Nově se ruší také černá kategorie, která označuje státy s extrémním rizikem nákazy – země z této kategorie se přesunují do tmavě červené kategorie.
Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří Bosna a Hercegovina, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Vatikánský městský stát. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Hongkong, Japonsko, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Singapur nebo Tchaj-wan. Ze zelené kategorie vypadne od pondělí 6. 9. Albánie, Srbsko a Brunej.
 
Sdělení Ministerstva zdravotnictví, kterým se vydává seznam zemí nebo jejich částí s nízkým, středním a vysokým rizikem nákazy onemocnění covid-19 najdete zde. Vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci v mimoevropských zemích může u vybraných států dojít ke změně podmínek nutných pro návrat do České republiky.

Od pondělí 23. srpna 2021 se uznává také očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončené očkování z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro nouzové použití. Tyto osoby zároveň musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněný v seznamu certifikátů na webu Ministerstva zdravotnictví. Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle EU covid nařízení. Kompletní podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie covid-19 naleznete zde.
Novinkou je také umožnění příjezdu a podání žádosti o vízum rodinným příslušníkům občanů ČR nebo ostatních členských států EU.

Od soboty 31. července 2021 se mění podmínky cest dětí od 6 do 12 let ze zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy (červených a tmavě červených zemí). Těmto dětem bude po příjezdu stačit absolvovat do 5 dnů PCR test. Do obdržení výsledku musí zůstat v samoizolaci a pokud bude výsledek negativní, mohou samoizolaci opustit. Zároveň nemusí podstupovat test před příjezdem/ příletem do ČR při cestě hromadnou dopravou. Ministerstvo zdravotnictví ČR však upozorňuje, že dopravce může stanovit přísnější pravidla, proto všem rodinám doporučuje si před cestou pečlivě zjistit podmínky dopravce, se kterým cestují.

Od 9. 7. 2021 platí nově povinnost pro osoby přijíždějící ze všech zemí (vč. zelené kategorie) předložit vyplněný příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní či RT-PCR test.
V případě zelených a oranžových zemí je možné test podstoupit nejpozději do 5. dne od návratu z dané země.

V případě ostatních zemí platí stávající opatření, tedy podstoupit test již před vstupem na území ČR a poté dle platných opatření podstoupit RT-PCR test i na území ČR vč. samoizolace.
Výjimky pro testování (nikoliv vyplnění příjezdového formuláře) platí pro osoby s ukončeným očkováním (14 dní od poslední dávky) či osoby, které již nemoc COVID-19 v posledních 180 dnech prodělaly.
 
Aktualizovaný seznam zemí vč. kompletních platných podmínek vstupu z nich naleznete ZDE.
 
Od 9. 7. 2021 dochází ke změně pravidel návratu do ČR pro osoby s ukončeným očkováním a osoby s prodělaným onemocněním COVID-19, bez nutnosti testů, pouze s příjezdovým formulářem, děti do dovršení věku 6 let bez nutnosti testů a příjezdového formuláře, ostatní osoby s povinností testů. Výše uvedené neplatí pro návraty ze zemí s extrémním rizikem nákazy onemocněním COVID-19.
 
S ohledem na vývoj pandemie ve světě a obavy ze šíření nových mutací koronaviru jsou pravidla pro vstup do České republiky upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. Podobná pravidla přijímají postupně všechny země EU se společným cílem, kterým je předejít další a mnohem agresivnější vlně pandemie.
 
Od 1. července funguje v rámci EU při cestování výhradně Digitální COVID certifikát EU  o očkování, testu nebo prodělaném onemocnění, který zjednoduší lidem cestování po Evropě.
 
Pro české občany slouží aplikace Tečka, kde mohou mít lidé certifikát o očkování, testu či prodělaném onemocnění uložený.
 
Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR stále rozlišuje 5 kategorií zemí a území dle míry rizika nákazy onemocněním COVID-19: země a území s nízkým rizikem (zelené), země a území se středním rizikem (oranžové), země a území s vysokým rizikem (červené), země a území s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené) a země a území s extrémní rizikem nákazy (černá barva).

Aktualizované informace ohledně podmínek vstupu na území České republiky naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva zahraničních věcí.