Držme pěsti nejen Pravčické bráně! V Českém Švýcarsku je třeba zastavit požár  a následně spolupracovat při obnově území

Držme pěsti nejen Pravčické bráně! V Českém Švýcarsku je třeba zastavit požár a následně spolupracovat při obnově území

DomůAktualityDržme pěsti nejen Pravčické bráně! V Českém Švýcarsku je třeba zastavit požár a následně spolupracovat při obnově území
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism soucítí s lidmi nejen z Českého Švýcarska, které v neděli zasáhl ničivý požár. Velmi si váží práce hasičů a všech složek integrovaného záchranného systému. Aktuálně také drží pěsti Pravčické bráně, jejíž stav není jasný.
České Švýcarsko je nejmladším národním parkem v České republice, stalo se jím v lednu 2000. Před covidem ho navštívilo víc než milion lidí ročně. Jedno z nejkrásnějších míst Evropy lidé vyhledávali kvůli unikátním skalním hřbetům, kaňonům, pískovcovým věžím i četným památkám lidové architektury jako jsou roubené a hrázděné domy s podstávkou. Od neděle však v oblasti hoří, požár se rozšířil do okolního Hřenska na Děčínsku.
 
„Nejen hasičům patří velké poděkování za mimořádné nasazení, které v boji s ohněm odvádí. Veřejnosti pak za respektování bezpečnostních opatření tak, aby se plameny podařilo co nejdřív dostat pod kontrolu. Jedině tak unikátní turistická místa Českého Švýcarska, Hřenska aj. z map světových cílů cestovního ruchu do budoucna nezmizí,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Konkrétní dopady ohně ukáže čas, nyní je klíčové požár co nejdřív zastavit. A také nejen kvůli obnově poničeného území rychle a efektivně spolupracovat. Týká se to všech, tj. státu, krajů, měst a obcí, akademického sektoru, podnikatelů, profesních organizací aj. Vyzýváme k ní a nabízíme pomoc ve spolupráci s organizacemi destinačního managementu.“
 
Už teď v kontextu s požárem vznikly dobrovolnické sbírky, hasit v Českém Švýcarsku a okolí pomáhají týmy ze zahraničí, tuzemským policistům a hasičům má od ledna vzrůst tarifní část mzdy aj.
 
„Obnova území bude něco stát, peníze budou třeba na pomoc lidem z postižených oblastí, na restart podnikatelských a dalších aktivit či na opravu poničených budov včetně turistických cílů a atrakcí. A aktuálně, jako ředitel organizace, která má na starosti cestovní ruch, prosím všechny: držme společně pěsti Pravčické bráně. Podle posledních známých informací totiž v jejím okolí hoří, přesné informace o stavu nejsou k dispozici. Jde přitom o největší přirozenou skalní bránu v Evropě, symbol celé oblasti Českého Švýcarska,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.
 
Podrobnosti o Národním parku České Švýcarsko jsou k dispozici na https://www.kudyznudy.cz/aktivity/narodni-park-ceske-svycarsko, detaily o Pravčické bráně pak na https://www.kudyznudy.cz/aktivity/pravcicka-brana-symbol-narodniho-parku-ceske-svy.