Co teď potřebuje České Švýcarsko?

Co teď potřebuje České Švýcarsko?

Pomoc nejen s infrastrukturou, patronáty nad projekty a partnerství či environmentální vzdělávání

DomůAktualityCo teď potřebuje České Švýcarsko?
307 milionů Kč. Aktuálně vyčíslené ztráty v cestovním ruchu, které Českému Švýcarsku způsobil rozsáhlý požár. Každý den narůstají o dalších 5-10 miliónů Kč. Do obnovy se zapojuje stát, kraje, města, obce, destinační agentura, akademický sektor i soukromé subjekty. Po okamžité pomoci jsou klíčové dlouhodobé projekty a adresná podpora. Právě jim se věnoval workshop, který uspořádala Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s destinační a rozvojovou agenturou České Švýcarsko. Zaznělo, že pomoc směřuje a směřovat bude hasičům a na prevenci požárů, na infrastrukturu včetně komunikací, životní prostředí a místním podnikatelům. V cestovním ruchu v Českém Švýcarsku pracuje každý desátý člověk, oblast přináší 40 % příjmů z turismu v Ústeckém kraji.
Na workshopu se probraly modely spolupráce. Je možné např. vzít si pod patronát konkrétní projekty, navázat dlouhodobé partnerství, zapojit se do sbírek či aukcí. Firmy také mohou v regionu uspořádat akce, teambuildingy nebo zaměstnancům poskytnout voucher na ubytování či zážitky.
 
„Požár v Českém Švýcarsku zasáhl 2 % území, zejména hlavní turistické cíle kolem Hřenska. V oblasti ale stále existuje řada velmi krásných míst ke zhlédnutí, o kterých se tolik neví a které lze poznat třeba právě díky novým projektům. Proto jsme uspořádali workshop Obnova Českého Švýcarska, abychom propojili subjekty, které mohou s obnovou pomoci,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Podnikatelům v Českém Švýcarsku by aktuálně moc pomohlo, kdyby firmy, které plánují výjezdní porady, teambuilding, nebo setkání se zákazníky, zvážily udělat tyto akce právě v Českém Švýcarsku. Všem, kteří pomáhají, chci moc poděkovat a dalším, co třeba pomoc zvažují, dát vědět, že tak mohou učinit přes destinační agenturu České Švýcarsko.“
 
„Ministerstvo pro místní rozvoj je připravené maximálně pomoci tam, kde může. Ať už chystaným programem na obnovu obecního a krajského majetku po živelních pohromách, nebo případnou revizí národních programů v oblasti podpory venkova a cestovního ruchu. Významnou pomoc poskytne Integrovaný regionální operační program (IROP),“ říká náměstek ministra pro místní rozvoj Jan Fluxa a dodává: „Rovněž chceme iniciovat jednání o možnostech získat pro Českou republiku peníze z Fondu solidarity Evropské unie. Tyto finanční prostředky jsou určeny právě na obnovu území po katastrofách, jako je třeba požár.“
 
„Oheň v Českém Švýcarsku vedl mimo jiné k tomu, že došlo až k 60% stornu hotelových rezervací. S tím, jak se dařilo hasit a zpřístupňují se jednotlivé lokality, upřesňujeme dopady na cestovní ruch. Aktuálně jsme na ztrátách 307 milionů Kč, které vznikly během požárů a nadále narůstají. Výsledná částka se bude mimo jiné odvíjet od toho, kdy a na jak dlouho se vrátí turisté,“ říká ředitel destinační a rozvojové agentury České Švýcarsko o. p. s. Jan Šmíd a dodává: „Rychlost obnovy cestovního ruchu se odvíjí i od spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Možné modely i témata, jako je třeba ekologická doprava včetně elektromobility, jsme nastínili právě během workshopu. Jsem moc rád, že se potenciální partneři, kteří se pracovního setkání zúčastnili, v mnoha z nich našli a přislíbili se jimi dál zabývat.“
 
Spolupráce je možná rovněž v enviromentálním vzdělávání a programech pro školy. V Domě Českého Švýcarska, který tamní destinační agentura provozuje, se mimo jiné nachází konferenční a ubytovací prostory, informační centrum a interaktivní expozice. Vzdělávací programy s environmentální tématikou každý rok absolvují stovky dětí, Dům Českého Švýcarska ročně navštíví 30 až 40 tisíc lidí. Nyní je zřejmé, že co se týče obnovy regionu po požáru, bude třeba mj. řešit vodní zdroje, přístupové stezky na Pravčickou bránu a do populárních soutěsek, zničené silnice nebo podporu podnikatelů v cestovním ruchu.
 
„České Švýcarsko je jednou ze čtyř destinací Ústeckého kraje. I těch dalších se požár dotkl, lidé mají obavy z cest do celého kraje. Jak však zaznělo i na workshopu, v Českém Švýcarsku hořelo na 2 % území, dalších destinací, které stojí za to vidět, se tedy požár vůbec netýkal. Budeme moc rádi, když náš kraj lidé objeví, kouzelná je Labská cyklostezka, v Děčíně máme ferraty, dá vylézt na nejvyšší horu Českého středohoří Milešovku, ochutnat vyhlášené víno na Litoměřicku nebo se vykoupat v jezerech Most a Milada, která vznikla zahlazením následků hornické činnosti na místech někdejších dolů a lomů,“ říká vedoucí oddělení cestovního ruchu Ústeckého kraje Jiří Válka a dodává: „Co se týče Českého Švýcarska, už teď třeba chystáme s Klubem českých turistů a Skupinou ČEZ obnovu turistického značení, enviromentální vzdělávaní ve spolupráci s Lesy České republiky a určitě bychom uvítali, kdyby se v našem regionu konalo víc akcí.“
 
I když se hasičům podařilo požár uhasit, situace ještě není optimální, musí se nepřetržitě hlídat. „Hřensko je už pro návštěvníky otevřené, netýká se to ale kvůli bezpečnosti Pravčické brány a soutěsek Kamenice, kde aktuálně probíhá geologický průzkum stability skal. Přesto je v Českém Švýcarsku spousta atraktivních míst k návštěvě a dochází k postupné obnově,“ říká ředitel odboru veřejných vztahů Národního parku České Švýcarsko Richard Nagel.
 
Workshopu se zúčastnili i zástupci společností ČEZ, Mattoni 1873 a Sazka. Českému Švýcarsku často už dřív tyto firmy pomohly, nyní se zajímají o případné dlouhodobé projekty. Společnosti ocenily, že na setkání zazněly dříve uvedené možné modely spolupráce včetně například projektů z oblasti elektromobility, rozvoje cykloturistiky nebo šetrné dopravy. Mezi deset priorit udržitelného cestovního ruchu v Ústeckém kraji patří například rozvoj veřejné dopravy, budování infrastruktury, přeshraniční spolupráce, řešení problémů spojených s overtourismem nebo podpora Hřebenovky.     
 
CzechTourism o Českém Švýcarsku informuje všemi dostupnými prostředky. Kromě korporátního webu průběžně aktualizuje největší turistický portál v Evropě Kudy z nudy. Také řeší informovanost a propagaci dané oblasti, stejně jaké celé České republiky, v zahraničí, mimo jiné prostřednictvím portálu Visit Czech Republic a zahraničních zastoupení.