Z Pobaltí už jezdí do Česka skoro stejně lidí jako před pandemií

Z Pobaltí už jezdí do Česka skoro stejně lidí jako před pandemií

Zvýšit zájem pomohl i veletrh v litevském Vilniusu

DomůAktualityZ Pobaltí už jezdí do Česka skoro stejně lidí jako před pandemií
Jen o 549 turistů z Pobaltí méně než v roce 2019 přijelo loni do Česka. Zatímco v roce 2022 se jednalo o 118 877 hostů z Estonska, Litvy a Lotyšska, před pandemií koronaviru jich bylo 119 426. Chuť cestovat roste v celém světě, CzechTourism proto Česko představuje s využitím všech informačních a komunikačních nástrojů. Na veletrhu cestovního ruchu v Litvě jménem Adventur se tak návštěvníci mohli seznámit zejména s českým lázeňstvím a wellness.
Veletrh ve Vilniusu navštívilo 9 100 lidí a představilo se na něm 128 vystavovatelů z celého světa. Mezi nimi byli tour operátoři, zástupci cestovních kanceláří a další podnikatelé v turismu. Kvůli maximální dostupnosti informací o Česku připravilo zahraniční zastoupení CzechTourismu pro Polsko na expozici materiál v litevštině. A akce se zúčastnila také media&trade managerka České centrály cestovního ruchu Marta Grzesiak, která mluví plynně litevsky.
 
„Turisté z Pobaltí loni nejvíc navštěvovali Prahu a Jihomoravský kraj. Pomyslná třetí příčka se lišila podle toho, z jaké země host pocházel. Zatímco Litevci nejvíc jezdili na Královéhradecko, Lotyše zajímal kraj Moravskoslezský, Estonce pak Karlovarský region. Shoda panovala u aktivit, které u nás lidé z Pobaltí podnikali. Nejčastěji navštěvovali kulturní památky, následovaly památky přírodní a gastronomie,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Protože válka na Ukrajině mimo jiné omezila dostupnost ruských a ukrajinských lázní a wellness center, alternativou by pro obyvatele Pobaltí mohla být naše zařízení, a to jak z hlediska ceny, tak i díky dojezdové vzdálenosti.“
 
Právě rekreace je hlavní důvod, proč obyvatelé Pobaltí jezdí do Česka. Zatímco loni u nás v průměru strávili 2,8 dne, před pandemií covidu-19 to bylo 2,9 dne. Co se týče útrat během pobytu, k dispozici jsou v tuto chvíli čísla týkající se Lotyšů a Estonců. V posledních pěti letech se v průměru jednalo o 592, resp. 713, Kč na osobu a den. 
 
„Na veletrhu jsme zajistili prezentaci čtyř krajů - Karlovarského, Moravskoslezského, Jihomoravského a Plzeňského, statutárního města Brno a také pěti českých hotelů - Falkensteiner, Astoria, Olympia, Schlosspark a Thermal,“ říká ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourismu pro Polsko Ivana Bílková a dodává: „Uskutečnilo se třináct B2B jednání s klíčovými litevskými touroperátory a partnery ze segmentu lázeňství, kdy každý vystavovatel měl prostor 30 minut. Kromě toho se návštěvníci expozice zajímali také o hory v Česku, což je vzhledem k Březnovým horám a skvělé nabídce příhraničních horských středisek nanejvýš aktuální téma nejen pro rodiny s dětmi.“
 
Na veletrhu byl také zájem o kempování v Česku, mnoho Litevců totiž do Česka jezdí autem kvůli aktivní letní dovolené. I proto CzechTourism vydal aktuální katalog tuzemských kempů. V elektronické podobě ho bude možné stáhnout z webu visitczechia.com. Kempy jsou i v Jihomoravském kraji, kam loni Litevci jezdili úplně nejvíc.
 
„Veletrhu ve Vilniusu jsme se zúčastnili s cílem podpořit rostoucí návštěvnost turistů z dané destinace. U nás a v celém Jihomoravském kraji se Litevci dlouhodobě umísťují na předních příčkách. Z dotazů na expozici bylo zřejmé, že o Brně a jeho turistické nabídce hodně ví, což se týkalo odborné i široké veřejnosti. Nejvíc se zástupci B2B sektoru i potenciální turisté z Litvy ptali na možnosti stravování, ubytování a turistické atraktivity,“ říká koordinátorka projektů cestovního ruchu z Kanceláře marketingu a cestovního ruchu Magistrátu města Brna Martina Pospíšilová
 
Dotazy se samozřejmě týkaly i lázeňství a wellness. Už v březnu zahájí lázeňskou sezónu – zřejmě jako první v Česku - lázně Slatinice, které se nachází v Olomouckém kraji. Na 25. březen chystají jízdu v cestovním kočáře, lázeňský jarmark, bohatý program pro děti a také Den otevřených dveří. Většina tuzemských lázní pak slavnostní zahájení lázeňské sezóny připravuje na květen. A i díky veletrhu ve Vilniusu by se nejen cestovní kanceláře z Pobaltí mohly zúčastnit kongresu Evropské asociace lázeňství, který se od 2. do 6. října uskuteční v Karlových Varech. Kromě toho CzechTourism chystá také poznávací cesty pro Karlovarském kraji. Tak, aby nejen obyvatelé Estonska, Litvy a Lotyšska na vlastní kůži poznali tuzemská lázeňská a wellness zařízení, ale i další možnosti, jak v Česku trávit aktivní dovolenou.

Zahraniční hosté z Pobaltí v hromadných ubytovacích zařízeních v roce 2022 v porovnání s léty 2019, 2020 a 2021