Co se děje na zahraničních trzích? Dozvíte se na 3. ročníku tradičních exportních workshopů

Co se děje na zahraničních trzích? Dozvíte se na 3. ročníku tradičních exportních workshopů

DomůAktualityCo se děje na zahraničních trzích? Dozvíte se na 3. ročníku tradičních exportních workshopů
Přehled dění na zahraničních trzích, aktuální trendy a předpokládaný vývoj do budoucna. To jsou některá z témat exportních workshopů. Už 3. ročník, který připravila Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism, začal právě v dubnu. Akce, kde informace podávají ředitele zahraničních zastoupení agentury CzechTourism, jsou určeny zejména pro odborníky na cestovní ruch. Letošní první workshop, který se konal on-line, se zaměřil na německy hovořící trhy: Německo, Rakousko a Švýcarsko.
Mimo jiné o možnostech spolupráce na propagaci Česka jako turistické destinace informovala ředitelka zahraničního zastoupení agentury CzechTourism pro Německo Markéta Chaloupková a ředitel zahraničního zastoupení agentury CzechTourism pro Rakousko s působností i pro Švýcarsko Roman Hrdina. 

Podle expertů by rok 2023, co se týče německých turistů, mohl dosáhnout nového rekordu a výrazněji překročit hranici 70 milionů dovolených. Cestování je součástí německého DNA a zůstává prioritou i při rozhodování v kontextu s aktuální ekonomickou situací. Tendence preferovat krátkodobější dovolené, důraz na ekologickou a sociální udržitelnost cestování i cenovou stránku - to vše jsou body, které jako destinace můžeme využít ve prospěch Česka,” říká ředitelka zahraničního zastoupení agentury CzechTourism pro Německo Markéta Chaloupková a dodává: „Po úspěšném odstartování sezony na veletrzích v Drážďanech, Mnichově a Berlíně nás čekají open air akce v Sasku, MICE Summit nebo série press tripů a prezentaci.”

Ředitel zahraničního zastoupení agentury CzechTourism pro Rakousko s působností i pro Švýcarsko Roman Hrdina říká: „Téměř 72 % Rakušanů letos plánuje cestu do zahraničí. Klíčovou roli v tom hraje gastronomie. Víc než 73,1 % rakouských turistů má totiž návštěvu restaurace jako nejčastější aktivitu na dovolené v cizině, následuje koupání (72,3 %) a prohlídka památek (64,4 %). I když při cestování do zahraničí Rakušané v současné době nejvíce jezdí autem, čím dál tím důležitější roli hraje železnice. Z veřejně dostupných informací vyplývá, že jízda vlakem je 30krát šetrnější k životnímu prostředí a zpravidla výhodnější také ekonomicky.“

Německo je pro příjezdový cestovní ruch do Česka nejdůležitějším zdrojovým trhem. Před pandemií covidu-19 se každoročně v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovaly cca 2 miliony Němců. Data za rok 2022 ukazují návrat k předcovidovým číslům, jednalo se totiž o 1 842 729[1] příjezdů.

Rakousko se tradičně umisťuje v TOP 10 zdrojových trzích. V hromadných ubytovacích zařízeních v Česku našlo v loňském roce dočasný domov 263 420[2] rakouských turistů, což znamená o 76,16 % hostů víc než v roce 2021.

Další exportní workshop se uskuteční  7. června a zaměří se na asijské trhy: Japonsko, Jižní Korea, Čína a jihovýchodní Asie.