Máte oblíbené muzeum? Dejte mu hlas v soutěži Muzeum roku 2023

Máte oblíbené muzeum? Dejte mu hlas v soutěži Muzeum roku 2023

DomůAktualityMáte oblíbené muzeum? Dejte mu hlas v soutěži Muzeum roku 2023
Poprvé v historii prostřednictvím portálu Kudy z nudy (KzN) se uskuteční soutěž Muzeum roku. A to díky spolupráci České centrály cestovního ruchu – CzechTourism a Asociace muzeí a galerií České republiky. Akce, která se po pěti letech obnovuje, má za cíl podpořit návštěvnost, zviditelnit muzejnictví a ukázat, co nového tuzemské muzejní instituce nabízejí. Muzeum roku 2023 vzejde z hlasování široké veřejnosti.
Hlasovat o nejlepší Muzeum roku bude možné na turistickém portálu Kudy z nudy od čtvrtka 25. května 2023. Tedy ode dne, kdy budou ve Smetanově síni Obecního domu v Praze od 14.00 hodin předávány Ceny Gloria musaealis za rok 2022. Všechny muzejní instituce, které se do 21. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis zapojily, se automaticky stávají také účastníky akce Muzeum roku 2023.
 
„V Česku jsou stovky muzeí s různým zaměřením, rozdílnými zřizovateli, tedy i formou financování, a také s odlišnou podobou i stylem expozic. Také do muzejnictví přitom stále více pronikají moderní technologie, takže „exponáty“ už často nebývají pouze hmotné, ale dají se do posledního detailu prohlédnout třeba ve virtuální realitě nebo „obyčejně“ na živo promítnout do prostoru či pustit jako film v kině,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Mnoho aktuálních informací o tuzemských muzeích a galeriích lze už dnes najít na Kudy z nudy. I díky soutěži Muzeum roku dojde k rozšíření nabídky a zajištění nejaktuálnějších informací na tomto portálu.“
 
Soutěže Muzeum roku se účastní muzejní instituce, které vlastní nebo spravují sbírku muzejní povahy zapsanou v centrální evidenci sbírek, mají záznam na Kudy z nudy, propagují akci jako takovou a dodržují soutěžní podmínky. 125 organizací přihlášených do letošního ročníku, kdy počty v jednotlivých krajích ukazuje speciální mapa, budou zveřejněny na portálu Kudy z nudy. Právě tam se 25. května 2023 spustí veřejné hlasování, které potrvá do 31. března 2024. Z něj vzejde TOP desítka a z ní jedno vítězné Muzeum roku 2023. To bude vyhlášeno 14. května 2024 na předávání Cen Gloria musaealis za rok 2023.
 
„Pro návštěvníky, kteří chtějí hlasovat pro svoji oblíbenou muzejní instituci, jsme připravili jednak malého pomocníka k rozhodování a také motivaci, proč hlasovat. Registrovaní hodnotitelé na Kudy z nudy mohou být zařazeni do slosování o hodnotné ceny,“ říká předsedkyně Asociace muzeí a galerií České republiky a ředitelka Národní soutěže muzeí Gloria musaealis Irena Chovančíková a dodává: „Hlasujícím doporučujeme brát v potaz nejen to, jak se jim dané muzeum líbilo, ale také zajímavosti ve stálé expozici či v aktuální výstavě, srozumitelnost popisků či prezentovaného tématu, nebo zda se k nim personál muzea choval vstřícně a v případě potřeby poradil. Posoudit se dá i kvalita doprovodných služeb, nebo třeba i muzejní kavárna či obchod. To vše vytváří celkový dojem a rozhoduje o tom, zda se hosté do muzea rádi vracejí a dále je doporučují k návštěvě.“
 
Soutěž Muzeum roku je součástí mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis. To vše proto, aby se co nejvíce lidí doma i v zahraničí dozvědělo, jaké muzejní instituce v Česku existují, co nabízejí a jak se dále rozvíjejí. Prvního inovovaného ročníku na portálu Kudy z nudy se mimo jiné účastní Městské muzeum Horažďovice, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě a Horácké muzeum, Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, Regionální muzeum a galerie v Jičíně, Muzeum umění Olomouc, Galerie hlavního města Prahy, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Východočeské muzeum v Pardubicích, Národní technické muzeum, Památník národního písemnictví, Vojenský historický ústav Praha, Muzeum středního Pootaví Strakonice a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Tedy organizace nominované na Ceny Gloria musaealis za rok 2022 v kategoriích Muzejní výstava, Muzejní publikace a Muzejní počin.
 
Více na: Ke stažení: Počet zapojených muzeí za kraje – Muzeum roku 2023