Výstava Olomouc z po(d)hledu přiveze do Bratislavy téma bezbariérové turistiky

Výstava Olomouc z po(d)hledu přiveze do Bratislavy téma bezbariérové turistiky

DomůAktualityVýstava Olomouc z po(d)hledu přiveze do Bratislavy téma bezbariérové turistiky
Zahraniční zastoupení agentury CzechTourism Slovensko připravilo výstavu fotografa Tomáše Helíska: Olomouc z po(d)hledu. Jak název výstavy napovídá, fotografie jsou pořízeny z podhledu, protože autor je vozíčkář. Zároveň tyto „pohlednice“ slouží jako pozvánka do atraktivního centra regionu Haná. Zájemci si je budou moci prohlédnout od 1. do 31. května na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě.

Nad výstavou převzali záštitu Jeho Excelence velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, primátor statutárního města Olomouc Miroslav Žbánek a starostka městské části Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová.

V rámci vládní politiky ČR je od roku 1992 systematicky věnována pozornost vytváření rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením. V tomto ohledu máme jako společnost stále co vylepšovat. Kromě institucionální podpory je velmi důležitý i osobní postoj každého jednotlivce, který se s nějakou formou znevýhodnění potýká. Nerezignovat, nevzdávat se, žít naplno, odevzdávat ze sebe maximum a brát si od života vše dobré, co nabízí – tak by bylo možné stručně charakterizovat autora fotografií výstavy, Tomáše Helíska. Jsem rád, že máme možnost představit jeho kolekci fotografií z Olomouce,“ říká velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.

Propagaci cestovního ruchu České republiky pro všechny skupiny zájemců, včetně osob, které mají jisté zdravotní znevýhodnění, se aktivně věnuje i agentura CzechTourism. Toto téma rezonuje na jejich odborných seminářích, při spolupráci s regiony a turisticky zajímavými místy. Na cestovatelském portálu kudyznudy.cz najdou zájemci tipy na bezbariérové výlety po Česku, které zahrnují zámky, zahrady, muzea nebo rozhledny či stezky korunami stromů.

Výstava Olomouc z po(d)hledu, kterou připravilo zahraniční zastoupení CzechTourism Slovensko, je dalším příspěvkem v této kategorii. „Cenná je z několika důvodů. Tím hlavním je autor, který je sám vozíčkář a zároveň vášnivý fotograf. Město zná jako svou dlaň, fotí v něm dlouhodobě a ve všech ročních obdobích. Snímky ukazují rozmanitost, bohatou historii, cennou architekturu Olomouce, její uličky s jedinečnou atmosférou, upravené parky, ale také současnost – moderní výtvarná díla či velkoplošná graffiti,“ přibližuje Nora Gill, ředitelka CzechTourism Slovensko.

Výstava je důkazem toho, že je to město nejen krásné, ale také přístupné a vstřícné k handicapovanému návštěvníkovi. V Olomouci najdeme několik haptických modelů pro zrakově postižené (včetně modelu města na Horním náměstí naproti orloji v měřítku 1:400), speciálně upravenou botanickou zahradu výstaviště Flora v Bezručových sadech pro nevidomé a slabozraké nebo plně bezbariérovou zoologickou zahradu s možností návštěvy Dotykové ZOO. Mezinárodně ceněné Arcidiecézní muzeum a Arcibiskupský palác jsou přístupné pro osoby na vozíčku, disponují tištěnými průvodci ve zvětšeném černotisku a Braillově písmu, ve Vlastivědném muzeu je velká část exponátů interaktivní.

Byl bych samozřejmě nejraději, kdyby se obyvatelé Bratislavy mohli do Olomouce vypravit osobně. Je ale skvělé, že teď, v době omezení cestování, můžeme nabídnout zprostředkovaný obraz města tak, jak jej ze svého úhlu pohledu vidí olomoucký fotograf Tomáš Helísek. Jeho snímky určitě inspirují některé diváky k tomu, aby se k nám, až to půjde, přijeli podívat osobně,“ vzkazuje primátor Olomouce Mirek Žbánek.

V neposlední řadě výstava vypovídá mnohé o Tomášově osobnosti – na výzvy odpovídá ne odevzdáním se osudu, ale otázkou Jak to uděláme,“ dodává Gill. Protože je výstava o bezbariérovosti, organizátoři zvolili umístění na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě, aby si ji mohli prohlédnout i zájemci, kterým pohyb činí problémy nebo se prochází po městě s kočárkem, případně ve společnosti čtyřnohého přítele.

Více informací

Mgr. Nora Gill, Ph.D.
ředitelka CzechTourism Slovensko
gill@czechtourism.com