Spousta barev Ostravy. Eventy včetně Colours jsou esencí cestovního ruchu

Spousta barev Ostravy. Eventy včetně Colours jsou esencí cestovního ruchu

DomůAktualitySpousta barev Ostravy. Eventy včetně Colours jsou esencí cestovního ruchu
Co se děje a chystá v Ostravě? Aktuálně Colours, tedy světově proslulý multižánrový mezinárodní hudební festival. Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism nemůže chybět. Ví totiž, že eventy jsou esencí cestovního ruchu a že právě cestovní ruch akceleruje kreativní průmysl. Vždyť jen zájem o ubytování v Moravskoslezském kraji během Colours výrazně vzrostl, průměrná obsazenost hromadných ubytovacích zařízení v regionu byla téměř 63 %, v Ostravě dokonce skoro 88 %.
Centrum Moravskoslezského kraje už dávno není černé, ale mladé, pestrobarevné a inovativní. Jde o ekonomickou a kulturní křižovatku. I to je vidět na 19. ročníku Colours of Ostrava 2022, který se tradičně koná v Dolních Vítkovicích. Během něj se centrum severní Moravy stává středobodem turistů napříč kontinenty.
 
„Do Ostravy na Colours přijíždějí lidé z celého světa, přestěhovala se tam třeba „polovina Prahy“. Podobně v květnu zase naše hlavní město navštívilo na 60 tisíci fanoušků německé metalové kapely Rammstein. Stejně tak lidé ze zahraničí, zejména z Japonska, tvoří až pětinu návštěvníků Pražského jara,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Žádná z těchto akcí by se neuskutečnila bez turistů.  Eventy jsou esencí cestovního ruchu, kde se spojuje kultura, sport a služby, něco, co se dnes moderně nazývá kreativní průmysl. Ekonomické dopady a daňové výnosy jsou nepopiratelné, ale klíčové je, že díky domácím a zahraničním turistům se mohou bavit i místní obyvatelé, tzv. residenti. Mají větší výběr restaurací, koncertů, kvalitnější infrastrukturu i hromadnou dopravu.“ 
 
Během Colours výrazně vzrostl zájem o ubytování na severní Moravě. Podle Institutu turismu CzechTourismu byla průměrná obsazenost hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) v regionu 62,5 %, průměrná cena pak 2 332Kč. Téměř vyprodáno hlásily apartmány, vykazovaly 72% obsazenost s cenou v průměru 3 052 Kč, následovaly pensiony s obsazeností 53,76 % a v průměru za 1 618 Kč. Hotely měly 49% obsazenost a průměrnou cenu 2 654 Kč, nejvíc byl zájem o ty tří hvězdičkové za průměrných 2 488 Kč.  
 
Pokud bychom vzali pouze Ostravu, během festivalu týdenní průměrná obsazenost HUZ byla podle posledních dostupných dat dokonce 87,85 %. Ve srovnání s předchozím obdobím to znamená 12% nárůst. Průměrná cena vzrostla téměř o 3 500 Kč na celkových 6 571 Kč, víkendová byla dokonce 6 926 Kč, ve všední dny se jednalo o 3 362 Kč. Nejvíc obsazené byly penziony (93,75 %, 3 216 Kč), následovaly apartmány (90 %, 9 588 Kč) a hotely (81,5 %, 5 708 Kč). Obecně platí, že apartmány zpravidla mají více lůžek a vykazují komfort bytu, průměrná cena na osobu tak v nich bývá nižší či srovnatelná s hotely.

„Nejen z čísel o ubytování je zřejmé, že akce typu Colours of Ostrava přináší konkrétnímu místu, kde se konají, i celému kraji z cestovního ruchu víc peněz. Další příjmy mají tamní podnikatelé, ale i samospráva, umělci a další subjekty, například z prodeje suvenýrů, z dopravy či vystoupení, ale samozřejmě také z toho, co turisté snědí a vypijí. Na své si tak přijdou i restaurace, hospody, bary, kluby apod.“, říká ředitelka odboru produktového managementu a regionální spolupráce České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Veronika Janečková a dodává: „V souvislosti s Colours of Ostrava navíc národní dopravce České dráhy vypravuje speciální vlaky Colours Express s živou hudbou na palubě. A příjem z eventu mají samozřejmě i organizátoři a účinkující. Je tedy zřejmé, že cestovní ruch akceleruje kreativní průmysl jako takový.“  
 
CzechTourism s propagací České republiky a se zvýšením příjmů z cestovního ruchu pomáhá. Kromě aktivních vystoupení na Colours of Ostrava a dalších akcích také zajišťuje poznávací cesty pro zahraniční média. Letos v červenci tak díky České centrále cestovního ruchu Moravskoslezský kraj poznávají novináři a cestovatelé ze zemí Beneluxu, Francie, Německa, Polska, Rakouska, Skandinávie, Slovenska a Velké Británie. O akci vyšla v mnoha zahraničních médiích spousta článků předem, vycházejí i teď a další budou následovat po skončení. Informace se díky CzechTourismu samozřejmě dostanou i k zástupcům zahraničních cestovních kanceláří.
 
„Během letošní cesty na Colours of Ostrava mohou zahraniční novináři navštívit nejen samotný festival, ale také řadu zajímavých míst v Moravskoslezském kraji. Například Pustevny, Beskydy, Muzeum Tatry Kopřivnice nebo Bolt Tower v Dolních Vítkovicích,“ říká ředitel odboru marketingu a zahraničních zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „Ostrava jako třetí největší město v České republice je samozřejmě nedílnou součástí i další prezentace o České republice v zahraničí. CzechTourism ji zmiňuje v souvislosti s jedinečnými památkami kolem hornické kultury, kdy v kontextu s Colours například v Německu v roce 2020 zaznělo: „Mladá, barevná a alternativní atmosféra města vrcholí každoročním mezinárodně uznávaným festivalem Colours of Ostrava: V mimořádném prostředí, mezi vysokými pecemi, doly a železárnami na místě bývalé ocelárny a továrny se hrálo už electro až po world music, jazz, indie rock a reggae. Abyste se při návštěvě Ostravy posilnili, neměli byste vynechat Kofolu: originální český ovocně-svěží kofeinový cracker z kohoutku!“
 
Colour of Ostrava se koná pravidelně od roku 2022. Před dvaceti lety festival našel domov v bývalém areálu hutí, dolů a železáren Dolní Vítkovice. Zatím poslední, 18. ročník, nabídl více než 450 programových bodů. Na 24 otevřených i krytých scénách se konaly koncerty, diskuse, divadla, filmy, workshopy či výtvarné aktivity.