Ve třetím čtvrtletí dominovali v tuzemských ubytovacích zařízeních Češi

Ve třetím čtvrtletí dominovali v tuzemských ubytovacích zařízeních Češi

DomůAktualityVe třetím čtvrtletí dominovali v tuzemských ubytovacích zařízeních Češi
Ve třetím čtvrtletí přijelo do tuzemských hotelů, penzionů a kempů celkem 6,7 milionů hostů. Osmdesát procent hostů (5,4 milionu) tvořili domácí turisté. Ze zahraničí přijelo 1,3 milionu turistů, nejvíce ze sousedních zemí (Německo 375 tis., Slovensko 172 tis., Polsko 147 tis., Rakousko 50 tis.) a Nizozemska (57 tis.). Počet domácích hostů vzrostl v porovnání se stejným obdobím roku 2019 o 29,2 %. Počet turistů ze zahraničí se oproti stejnému období roku 2020 meziročně zvýšil o 22 %, oproti třetímu čtvrtletí 2019 poklesl o 62 %.
„Češi ve třetím čtvrtletí opět zabodovali. V tuzemských hotelech, penzionech, či kempech se jich během třetího kvartálu ubytovalo zhruba pět krát více, než zahraničních hostů a jejich celkový počet překonal i loňský třetí kvartál, který byl z pohledu domácího turismu rekordní,“ říká Jan Herget, ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism a pokračuje: „Vyplatila se nám také sázka na zahraniční turisty, kteří přijíždějí do České republiky autem. Významně narostl počet hostů přijíždějících z Lotyšska, Estonska, Litvy a Maďarska, tedy trhů, na které cílily i naše zahraniční kampaně. Raketový nárůst počtu turistů z Izraele, který velice rychle očkoval, potvrzuje, jak důležitá jsou pro cestování jasná a jednoduchá pravidla. Doufám, že stejný nárůst jako nyní zaznamenal Izrael uvidíme v příštím roce i u Číny, Japonska, Koreji nebo Ruska, které patří z pohledu incomingu mezi ty nejdůležitější.“
„Příjemným překvapením je také počet turistů ze Spojených států amerických, i když jde v podstatě nárůst z téměř z nuly. Na americký trh, který pomalu znovu zavádí přímé letecké linky do Prahy, spoléháme především v příštím roce a soustředíme svoji pomoc do rozlétání dalších leteckých spojení, která jsou pro oživení příjezdového turismu ze vzdálených trhů klíčová,“ dodal Herget.

Přehledná data naleznete na našem portálu tourdata.cz