V Bratislavě se otevřela výstava Česko bez bariér

V Bratislavě se otevřela výstava Česko bez bariér

DomůAktualityV Bratislavě se otevřela výstava Česko bez bariér
Po úspěšné výstavě Olomouc z po(d)hledu přichází po roce na Hviezdoslavovo náměstí v Bratislavě další fotografie Tomáše Helíska: Česko bez bariér. Autor procestoval na svém vozíčku šest českých krajů, aby představil jejich krásy slovenským turistům. Výstavu připravilo zahraniční zastoupení agentury CzechTourism Slovensko ve spolupráci s Českým centrem Bratislava a českými regiony. Záštitu převzali Jeho Excelence velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý a starostka městské části Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová.

Zdá se, že cestovní ruch se po dvou nepříznivých letech vrací do formy a nás těší, že Slováci neztrácejí o Českou republiku zájem. Druhou příčku v příjezdech z celého světa si pevně drží už od roku 2015. Návštěvnická nabídka se v Česku neustále rozšiřuje a zkvalitňuje tak, aby nikoho nediskriminovala. Jsme rádi, že se naší výzvy zmapovat regiony z pohledu vozíčkáře zhostil fotograf Tomáš Helísek, jehož olomouckou výstavu jsme úspěšně představili slovenskému publiku v minulém roce,“ hovoří Nora Gill, ředitelka CzechTourism Slovensko.
 
V létě 2021 podnikl autor fotografické cesty do různých koutů Čech, Moravy a Slezska, kde se mu plně věnovali regionální partneři projektu. „Spojení fotografie a cestování po českých regiónech pro mne mělo obrovský význam! Užívat si krásná místa, objevovat lokality, města, kde jsem ještě nebyl, bylo někdy i dobrodružstvím. Navíc také cennou zkušeností z pohledu vozíčkáře a řešení bezbariérovosti,” opisuje fotograf Tomáš Helísek.
 
Výstava je pozvánkou k návštěvě Středních Čech, Východních Čech, Jižní Moravy, Olomouckého kraje, Východní Moravy a Severní Moravy a Slezska. Fotografie ukazují UNESCO památky, atraktivní industriální a kulturní dědictví, i výhledy na krajinu z unikátní rozhledny. Inspiraci na cestování dostanou nejen handicapovaní návštěvníci, ale také rodiny s malými dětmi, turisté se sníženou pohyblivostí a vlastně všichni potenciální výletníci nebo adepti na dovolenou, kteří si vyberou jako cíl své cesty Česko. „Věřím, že se snímky budou líbit a inspirují k návštěvě ty, kteří tato místa buď ještě vůbec neznají nebo v nich už dlouho nebyli,“ dodává Nora Gill.
 
Zahájení výstavy bylo spojeno s tiskovou konferencí, která zaujala jak Slovenskou televizi RTVS, tak tiskové agentury TASR, ČTK a další velká slovenská média.
 
© Tomáš Helísek

Fotografie Tomáše Helíska si mohou návštěvníci prohlédnout na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě do 19. května 2022. Následně se přesunou do Trenčína, kde budou vystaveny na Mírovém náměstí od 21. do 27. května 2022. Výstavu Česko bez bariér doplňuje její indoorová část přístupná pro zájemce v Zichyho paláci v Bratislavě od 6. do 28. května 2022.

Tomáš Helísek (1. 3. 1986) je životní vícebojař, jezdec na handbiku, fotograf a hlavně srdcař, který pomáhá v neziskovém sektoru. Od narození má mozkovou obrnu a překonal 13 operací páteře. Pochází ze severu Moravy, ale v Olomouci žije 10 let a toto město se pro něj stalo srdeční záležitostí. Miluje život, svou rodinu, lidi a i přes svůj handicap se snaží žít na maximum. Osud mu v životě nadělil pár nepříjemností a musel tvrdě bojovat. Později si začal plnit sny a sportovat. K focení se aktivně dostal v roce 2011, ale už jako dítě jej fascinovaly fotoaparáty všeho druhu. Má za sebou úspěšnou výstavu Olomouc z po(d)hledu, která v roce 2021 putovala po slovenských městech, dále semifinále soutěže Fototalent 2019, ale i dlouhodobou spolupráci s Academia Film Olomouc.
  
Děkujeme partnerům výstavy: Velvyslanectví České republiky v Bratislavě, Bratislava-Staré Mesto, České centrum Bratislava, Moravian-Silesian Tourism, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje, Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava, Destinační společnost Východní Čechy, Středočeská centrála cestovního ruchu, Turistická oblast Kutnohorsko Kolínsko a Leo Express.
 
© Pavol Urbánek

Odkaz na vysílání reportáže Slovenské televize RTVS v hlavních zprávách (od 37:20) : Správy RTVS - Televízny videoarchív RTVS

Další fotografie z tiskové konference:
Zdroj: Tomáš Helísek https://drive.google.com/drive/folders/1BUVQt4DQsGAqqMM8d3iJMd_z2fx_aSQx?usp=sharing
Zdroj: Pavol Urbánek https://www.uschovna.cz/zasilka/XRCN4XDPNT3TYP5N-ANW/
 
Další fotografie výstavy:
Zdroj: České centrum Bratislava, autor Peter Korček: https://wetransfer.com/downloads/2ba2e5373352d0aacff2f80bf74175c620220425161356/e52951d2760951b0bbc2b269211783d420220425161412/a0ae38
Zdroj: CzechTourism Slovensko https://www.uschovna.cz/zasilka/XNFHH5ANN7G9ZMRD-DZ2/

Kontakt pro média:
 
Mgr. Nora Gill, Ph.D.
ředitelka zahraničního zastoupení
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism Slovensko
+421 911 420 669  
gill@czechtourism.com